طراحی گرافیکی

یک طراحی خوب می تواند تأثیر مستقیم و درست در نگرش مخاطب ایجاد کند. طراحی گرافیکی باید به گونه ای باشد که فرد مجذوب خود طراحی نشود بلکه باید مفهوم طراحی را درک کرده و با آنچه هدف تبلیغ و طراحی است ارتباط برقرار کند. برای مثال مخاطب به جای اینکه بگوید ” چه کار قشنگی ! ” به این نتیجه برسد که ” چه جالب ! من اینو نمیدونستم، باید خودم امتحان کنم.

کانون تبلیغات نماد با داشتن تیم طراحی حرفه ای و نیز به روزترین و قویترین نرم افزار های گرافیکی، میتواند این اطمینان را به شما بدهد که با دیدن طرح تبلیغاتی خود بگویید چه جالب.

طراحی گرافیکی چیست؟

بیست و چند سال پیش در حیرت بودیم که چگونه کامپیوتر و اینترنت باعث تغییر بسیاری از جنبه های زندگی میشود. درست زمانی که فکر میکردیم تکنولوژی به اوج خود رسیده است بیش از پیش در حال گسترش بود.

امروزه ما فقط میتوانیم به تاثیر انقلاب دیجیتالی بر نحوه برقراری ارتباط، نحوه کار و حتی شیوه اجتماعی کردن آن نگاه کنیم. طراحی گرافیکی مستثنا از این تغییر نیست. فناوری در حال حاضر نقش مهمی در ایجاد کارهای دیجیتالی موجود در بسیاری از زمینه ها دارد. طرح های نمونه کارها، ارائه سخنرانی ها، نشانه ها، آرم ها، لوگوها، وب سایت ها و حتی محصولات معماری همه در تغییراتی از انقلاب دیجیتالی بوده اند.

طراحی گرافیکی به عنوان طراحی ارتباطی شناخته می شود و مضمون آن هنر و تمرین برنامه ریزی و طراحی ایده ها و تجربیات با محتوای بصری و متنی است. شکل آن می تواند فیزیکی یا مجازی باشد که شامل تصاویر و کلمات است. این کار می تواند در هر مقیاس از طراحی یک تمبر پستی تا یک سیستم پستی ملی انجام شود.

در واقع طراحی گرافیکی هنر همراه با هدف است که شامل یک طرح خلاقانه و منظم برای حل یک مشکل یا دستیابی به اهداف خاص با استفاده از تصاویر، نماد ها و یا حتی کلمات است. این ارتباط بصری و بیان زیبایی از مفاهیم و ایده ها با استفاده از عناصر گرافیکی و ابزارهای مختلف است.

تاریخچه طراحی گرافیکی

طراحی گرافیکی به صورتی که ما امروز می‌شناسیم، تا زمان انقلاب صنعتی یعنی قرن نوزدهم وجود نداشت. تاریخ طراحی گرافیکی با تولید نسخ خطی در تمدن های باستانی با تاکیدی بر تایپوگرافی شروع می شود. قرن های زیادی هنرمندان اولیه به دلیل کمبود ابزارهای مورد نیاز مجبور بودند با قلم و جوهر هنرهای خود را بر روی سنگ، خاک رس، پاپیروس و پوست و… به نمایش درآورند. با پیشرفت تکنولوژی ( اختراع متحرکات و کامپیوتر) این زمینه به یک حرفه ی متمایز تبدیل شد. در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم رسانه های چاپی مانند آگهی ها، تبلیغات، کتاب و مجلات در سراسر جهان با استفاده از ترکیبی از محتوای متنی و بصری افزایش یافت.

در سال 1922، ویلیام ادیسون دیگینز یک طراح و خوشنویس امریکایی، اصطلاح طراحی گرافیکی را به توصیف زمینه ای در حال ظهور معرفی کرد و برای اولین بار به عنوان رشته ی نسبتا جدیدی ابداع شد. این حوزه در ادامه ی قرن بیستم تاکنون پیشرفت چشم گیری داشته است.

عناصر گرافیکی

خطوط: راست، منحنی، موجی، ضخیم،نازک زمانی که به شکل خطوط در می آیند امکانات نا محدودی ایجاد میکنند. خطوط باعث می شود که طراحان، فضا یا محتوای جداگانه ای را در یک سطح تقسیم کنند.

هم چنین میتوانند برای هدایت چشم بیننده مورد استفاده قرار گیرند یا از عناصر دیگر در یک مسیر استراتژیک استفاده کنند تا بیننده را به آسانی از نقطه A به B ببرند.

اشکال: اشکال روش های مختلفی را برای پر کردن فضاهای خلاقانه، پشتیبانی از متن و سایر اشکال محتوا ارائه می دهد و طراحی را متعادل میکند. اشکال را میتوان از هیچ ایجاد کرد و با استفاده از فضای سفید وضوح بهتری به تصویر بخشید.

رنگ آمیزی: رنگ یا عدم رنگ، عنصر مهمی از هر طراحی است. با درک درستی از نظریه رنگ طراحان می توانند بر یک طراحی و یک نام تجاری تاثیر مطلوبی بگذارند.

از دیگر عناصر طراحی گرافیکی میتوان به “بافت”، “فضا” و “اندازه” اشاره کرد.

ابزارهای طراحی گرافیکی

ذهن یک ابزار مهم طراحی گرافیکی است. گذشته از فناوری، طراحی گرافیکی نیاز به قضاوت و خلاقیت دارد. تفکر انتقادی، مشاهده‌ای، کمی و تحلیلی برای طرح‌بندی طراحی و خروجی مورد نیاز است. طراحان حرفه ای دارای ذهنی خلاق و ذوق هنری به مراتب بیشتری هستند. مهارت مشاهده و تفکر تحلیلی از ابزار ضروری برای طراحی گرافیکی هستند و طراحان این زمینه از روش های مختلفی برای ترکیب هنر و فن آوری، برای برقراری ارتباط یک پیام خاص و چشمگیر استفاده میکنند.

کامپیوتر و نرم افزارها از مهمترین ابزارهای طراحان گرافیکی است. امروزه تکنولوژی درهای جدیدی را برای تحقق چشم اندازهای خلاق به ارمغان اورده است. نرم افزارهای تخصصی مانند photoshop و illustrator میتوانند برای ایجاد تصاویر خلاقانه در طرح های باور نکردنی نقش بسزایی داشته باشند.

خدمات این واحد عبارتند از:

  • طراحی پوستر، کاتالوگ و بروشور تبلیغاتی
  • طراحی گرافیکی صفحات اینترنتی، وب سایت
  • طراحی نشانه (لوگو) و نوشته نوشتاری (لوگو تایپ)
  • طراحی مجموعه ی اوراق اداری
  • طراحی تابلوهای تبلیغاتی با فرم ها و ایده های نو در تبلیغات محیطی
  • طراحی بسته بندی محصولات و طراحی تندیس

طراحی پوستر

ست اداری و کاتالوگ