تابلو چلنیوم

معنای چلنیوم چیست؟

تابلو چلنیوم یا به عبارت دیگر کلمه چلنیوم از ترکیب دو کلمه channel+aluminium حاصل می شود که به معنای کانال آلومینیومی می باشد و در کشور ما در اصطلاحات عمیانه به نام تابلو چلنیوم شناخته می شود. Channel در لغت به معنای کانال و یا هر جسم u شکلی می‌باشد.

تاریخچه تابلو چلنیوم

برای اولین بار در سال 2000 میلادی بود که شرکتی به نام mci با استفاده از روش فناوری نوین و تاثیر دادن آن بر روی فلز آلومینیوم، موفق به ابداع محصول جدیدی شد که ظاهری به شکل استیل اما با سطحی آیینه مانند شد. در ابتدا این محصول را با نام channelume می شناختند اما بعد از مدتی نام آن به alurapid تغییر کرد.

تابلو تبلیغاتی چلنیوم

ویژگی تابلو چلنیوم

از انواع حروف برجسته که می توان در بازار مشاهده کرد می توان از تابلو چلنیوم نام برد که چند سالی است وارد بازار شده است و از جمله زیباترین و پر مصرف‌ترین تابلو ها محسوب می‌شود. دلایلی از جمله تنوع زیاد در طرح و رنگ و سایز باعث افزایش محبوبیت آن نسبت به سایر حروف برجسته شده است. تابلو چلنیوم در برابر نور آفتاب و گرما و سرما مقاوم بوده و مانع از تغییر رنگ و ظاهرش می‌شود و از کیفیت بالایی نیز برخوردار است. از جمله ویژگی دیگر تابلو چلنیوم می توان به نوار اسفنجی حاشیه آن اشاره کرد که مانع از ورود گرد و غبار به داخل آن می‌شود.
محافظ نایلونی نیز بر روی لبه تابلو چلنیوم تعبیه شده است که باعث می‌شود هنگام نصب بر روی قسمت براق مانع از ایجاد خش شود و در پایان کار به راحتی می توان آن را جدا کرد. چلنیوم را میتوان با سایز 7، 9 و 11 سانتی متر و با رنگ جیوه ای، طلایی و مشکی در بازار یافت کرد.

چگونه تابلو چلنیوم اصل را از نوع چینی تشخیص دهیم

تفاوت چشمگیری بین جنس اصل و چینی آن وجود دارد که به آن خواهیم پرداخت:

تابلو چلنیوم اصلی از لبه ضخیمی برخوردارند و بعد از ساخت از استحکام بالایی دارد. به خصوص در حروف درشت، به همین دلیل است که تابلو ساز های حرفه ای و با تجربه از لبه اصلی استفاده می‌کنند. لبه‌های اصلی در مقابل نور آفتاب و تغییرات جوی مقاوم می‌باشند و رنگشان تغییری نخواهد کرد اما در مقابل جنس چینی به حدی ضعیف هستند که با فشار کوچکی ممکن است دچار تو رفتگی و یا سوراخی شوند. نوع دیگری از تابلو چلنیوم نیز در بازار وجود دارد که آن را با نام لترمکس می‌شناسند و تنها تفاوتی که با بقیه چلنیوم ها دارد این است که به انداره 1 سانتی متر فضایی بر روی لبه محصول تعبیه شده است که از این قسمت نیز نور دیده می‌شود زیبایی آن را دو چندان می‌کند.

تابلو چلنیوم

 

جنس تابلو چلنیوم از چیست؟

آلیاژی که در مقابل شرایط جوی بسیار مقاوم و درصورت بارش باران و یا تابش خورشید تا سالیان سال رنگ خود را از دست نخواهد داد. رویه حروف از جنس پلکسی گلس می‌باشد که در رنگ مختلف یافت می‌شود و به انتخاب مشتری از آن ها استفاده می‌شود. برای قسمت زیرین این تابلو هم از ورق pvc استفاده می‌شود که به کار زیبایی بیشتری بدهد.

در چه رنگ ها و اندازه هایی یافت می شود؟

تابلو چلنیوم در رنگ ها و اندازه متعددی در کشورمان یافت ‌می‌شود اما اصلی ترین و محبوب ترین آنها آلوراپید می‌باشد که در 4 رنگ مختلف و با سایز 9، 11 و 14 سانت است. در کشور ما بیشتر از رنگ استیل، نقره ای و طلایی در سایز 9 و به ندرت 11 نیز استفاده می شود.

روشنایی تابلو چلنیوم

برای روشنایی تابلو چلنیوم از لامپ SMD و LED درون آن استفاده شده است. بین این دو لامپ نیز لامپ SMD به دلیل نور بیشتر و همچنین ضد آب بودن از محبوبیت بیشتری برخوردارند. مهم‌ترین بخش در لامپ طبیعتا نور آن می‌باشد پس باید به مواردی از جمله مصرف پایین برق، پخش مناسب نور، خاموشی کمتر، نصب آسان و … توجه کرد. منبع نغذیه این لامپ ها، ترانس 12 ولت می باشد.

تابلو چلنیوم

ساختار فیزیکی تابلو چلنیوم

ابتدا طراحی حروف بر روی نرم افزار های مانند کرل دراو یا اتوکد انجام می‌شود و طرح نهایی را با استفاذه از لیزر روی پلکسی گلس طراحی می‌شود که دارای رنگ مختلفی می‌باشند. پلکسی نوعی پلاستیک می‌باشد که از لحاظ ظاهری شباهت زیادی به شیشه دارد ولی نسبت به آن مقاوم‌تر است و رنگ متنوعی نیز دارد. برش آن ها با دستگاه برش لیزری انجام می شود. پس از برش دادن پلکسی ها نوبت به چسباندن آن ها به لبه تابلو چلنیوم می‌رسد. تابلو سازی هایی که از دستگاه چلنیوم استفاده می‌کنند تمام مراحل خم کرن، قوس دادن و ... توسط سیستم کامپیوتر طبق برنامه از قبل تعبیه شده انجام می‌گیرد. به دلیل این که این دستگاه توسط اروپایی ها و برای زبان لاتین طراحی شده است، در بسیاری از اوقات در طراحی حروف فارسی به مشکل می خورد.

در سایر تابلوسازی ها که مجهز به این دستگاه ها نمی‌باشند نیز این عملیات ها توسط استادان ماهر و با تجربه صورت می‌گیرد. برای چسباندن لبه حروف به چلنیوم آن ها را برو روی سطح آهنربایی قرار می دهند تا به طور کامل جذب یکدیگر شوند و سپس با چسب 123 و اسپری آن ها را بهم می‌چسبانند. پس از ساخت حروف نوبت به ورق PVC می‌رسد که برای زیر سازی استفاده می‌شوند که در صخامت 8 تا 10 میلی متر استفاده می‌شوند. حروف تابلو چلنیوم پس از ساخته شدن بر روی ورق پی وی سی قرار داده شده و پس از خط کشی شدن دور آن ها را برش می‌دهند. برای خرید و سفارش تابلو چلنیوم با شماره‌های موجود در سایت تماس بگیرید تا همکاران ما در بخش فروش، شما را راهنمایی کنند.

3 رتبه برتر